Aberdeen angus
Anguský škót je plemeno, pre ktoré je typická hlava bez rohov a dobre osvalené telo, ktoré má pri pohľade z boku tvar obdĺžnika a krátke končatiny. Dobytok Aberdeen-anguss má miernu priateľskú povahu, vyniká nenáročnosťou, odolnosťou, prispôsobivosťou a dobrou schopnosťou využívať pastvy. Má čierne alebo červenohnedé zafarbenie a pochádza z oblasti Aberdeenu zo severovýchodného Škótska. Je to jedno z najrozšírenejších plemien dobytka na svete. Od začiatkov bolo chované výlučne na tráve, až kým ho Američania nezačali dokrmovať kukuricou, vtedy jeho mäso začalo vysoko tukovo mramorovať. Dospelé kravy merajú okolo 135 cm pri hmotnosti 650-700 kg. Mäso z plemena Angus je jemne vláknité, krehké a šťavnaté.
Belgian blue
Belgické modré má extravagantné sivo-modrasté zafarbenie. Kravy dosahujú obrovské rozmery a majú dvojité osvalenie, v dôsledku šľachtenia tohto zvieraťa s chybným génom. Cez 80% zvierat tohto plemena sa rodí s mutáciou spôsobujúcou hypertrofiu svalstva bedier a zadku. Mäsová úžitkovosť plemena je vynikajúca, je vysoko kvalitné. Zo všetkých mäsových plemien má Belgické modré najvyšší podiel mäsa prvej akosti, mäso je jemné a obsahuje len malé množstvo tuku a cholesterolu, má vysoký podiel proteínov a je určené k intenzívnemu výkrmu.
Blaarkop
Plemeno, ktoré dokážete hneď spoznať vďaka jeho čiernemu alebo červenému zafarbeniu okolia očí, bielej hlavy a špičke chvosta. Pocháda z Holanska, kde však nie je veľmi rozšírené.
Hereford
Hereford je vďaka jeho silnej telesnej konštrukcií, poriadnym osvalením s dobre vyvinutými plecami vhodný na šľachtenie. Dnes už existuje aj plemeno bez rohov. Má dobre vyvážený obsah tuku, preto je vhodný na konzumáciu už v mladom veku. Vyznačuje sa červenou, resp. hnedou farbou s bielym pásikom, ktorý jej prechádza popod krk. Herefordský dobytok je nenáročný na chov, dobre sa prispôsobuje rôznym klimatickým podmienkam, je plodný, dlhoveký a má vysokú schopnosť využívať pastvu. Je otužilý a chodivý a dobre sa uplatní pri extenzívnom chove na pastvinách, v podhorských a horských oblastiach, pretože dosiahne dobrej produkcie aj na menej kvalitnom pastierskom poraste.
Lakenvelder
Plemeno pochádza z Holandska a je pomenované podľa charakteristického sfarbenia: "laken" znamená lak a "feld" čierne pole. Zadné a predné nohy má čierne alebo červené. Po druhej svetovej vojne toto plemeno skoro vymizlo. Je šľachtené predovšetkým na tvorbu mlieka, ktorá dosahuje 5000 kg mlieka za rok. V súčasnej dobe je toto plemeno veľmi vzácne.
Blonde d´Aquitaine
Plavý aquitánský dobytok, pre ktorého je typická svetlá, jemne ružová farba, silná a pevná kostra s nápadne dlhým trupom je pomerne mladé plemeno, ktoré sa začalo chovať od roku 1962. Tieto plemená sa používali hlavne na ťahanie, čo viedlo k ich veľmi dobrému vývoju svalov, ale aj k produkcii mlieka a mäsa. Chová sa vo všetkých krajinách s významnou produkciou hovädzieho mäsa. V súčasnosti je Blond d´Aquitanie tretím najdôležitejším francúzskym mäsovým plemenom. Mäso je mäkké a má jemnú štruktúru. Zvieratá sú nenáročné, prispôsobivé a dlhoveké. Dobre znášajú nízke i vysoké teploty, sú chodivé, môžu byť pasené na veľkých plochách. Dobre využíva kŕmnu dávku, vrátane objemového krmiva.
Charolais
Plemeno Charolais vzniklo na prelome 18. a 19. storočia v strednom Francúzsku, v oblasti miest Charolles a Nevers, z pôvodného žltého dobytka chovaného vo Francúzsku. Vynikajúce vlastnosti tohto plemena sú hlavnou príčinou jeho rozšírenie do viac ako 70 krajín sveta. Importom jalovíc do Severnej Ameriky v 30. rokoch 20. storočia bol založený chov Charolais aj na americkom kontinente. Dobytok je veľkého telesného rámca, má pevnú a hrubšiu kostru. Výška kráv je 135-145 cm a hmotnosť je 700-900 kg. Farba tela je biela až krémová, rohy a kopytá sú svetlé. Kravy majú veľmi dobrú výkrmnosť, produkciu mlieka, vysokú plodnosť a mäso má nízky podiel tukov.
Chianina
Plemeno Chianina pochádza z Toskánska. Tento dobytok je v dôsledku rozličných podmienok chovania od seba dosť rozdielny vo veľkosti a type, v rámci regiónu, z ktorého pochádza. Taliani toto plemeno pomenovali "il gigantisimo", čo znamená obor. Kravy majú porcelánovo bielu farbu, dobre definované osvalenie, dlhšie končatiny a rovnú, dlhú hlavu. Je to najväčšie plemeno hovädzeho dobytka na svete s premernou hmotnosťou u býkov až 1700 kg.
Mass-rijn-ijsselské (MRI)
Toto plemeno pochádza z Holandska a je pomenované podľa názvov troch riek. Celkovo 15%-20% dobytka z Holandska má MRI pôvod. Kravy majú flakatú červenú srsť, silnejšiu stavbu nôh, tučnejší chrbát a zadok. Mäso má jemnú štruktúru a je pevné. Plemeno je veľmi vhodné na produkciu mlieka a mäsa.
Simentál
Simentál je švajčiarske plemeno, ktoré získalo svoje meno podľa údolí v švajčiarskych Alpách, cez ktoré preteká rieka Simmen. Patrí k najstarším plemenám vôbec, podľa archeologických nálezov začiatky chovu siahajú až do mladšej doby kamennej. Plemeno má charakteristickú bielu hlavu, srsť je sfarbená do zlatožlta až červena. Majú vynikajúcu tvorbu mlieka, mäso je dobre mramorované, má jemnú štruktúru a je rovnomerne pokryté tukom.
Wagyu
Mäso z plemena Wagyu sa označuje za najlepšie hovädzie na svete a pochádza z Japonska. Zásluhu na tom má výborné rovnomerné mramorovanie vďaka genetickej predispozícií, čo vytvára bohatú a jedinečnú chuť. Japonský výraz "wagyu" znamená "japonský hovädzí dobytok", alebo aj "hovädzie v japonskom štýle", takže všetko, čo sa v Japonsku týka dobytka, je "wagyu". Rôzne plemená dobytka sa vyvíjali v rôznych, relatívne geograficky izolovaných prefektúrach Japonska a každé z nich sa vyznačovalo zvláštnymi vlastnosťami. Vďaka členitému terénu bola migrácia zvierat pomalá a obmedzená, takže ich kríženie nebolo takmer možné. Neskôr sa tieto unikátne vlastnosti krížením s britskými a inými európskymi plemenami (Aberdeen Angus, Shorthorn, Simmental) predsa len podarilo prepojiť, takže vzniklo jedinečné zviera, ktoré predstavuje absolútny vrchol hovädzieho priemyslu.
V minulosti bolo mäso určené pre japonských cisárov, na kŕmenie armády a plemeno sa používalo ako ťažné zviera v poľnohospodárstve. Plemeno dobytka Wagyu sa vyznačuje vynikajúcou odolnosťou a veľmi dobre sa adaptuje aj na naše kontinentálne podnebie. Zvieratá majú rohy, sú čiernej alebo červenej plnej farby a nízkeho vzrastu. Pri chove tohto plemena sa dodržiavajú striktné poľnohospodárske zásady, ktoré dohliadajú viac na kvalitu mäsa ako na rýchlosť svalového rastu. Na chov je nevyhnutné dlhé a pomalé kŕmenie, ktorým sa vytvára správne ukladanie tukov do svalov.