1. Predvarte si tvrdšiu zeleninu
Hocijaká zelenina sa môže grilovať. Cuketa, cibuľa a rôznofarebná paprika sú ako stvorené na opekanie bez toho, aby ste pripálili kôrku a vnútro vám dokáže pekne zmäknúť. Za to zemiaky alebo tekvica sa musia pripravovať dlhšie, preto sa môže stať, že kôrku opečiete.
- Skúste najprv tvrdšiu zeleninu predvariť a až potom ju dať na gril.
2. Nezabúdajte na dochutenie zeleniny.
Ako mäso aj zelenina sa má dostatočne ochutiť. Soľ je základom a ostatné koreniny môžete pridávať tak, ako keby ste dochucovali steak, kura alebo iné mäso.
- Môžete si vymyslieť vlastnú zmes korenín alebo lepšie urobíte ak na šalát dáte marinádu na báze oleja, octu alebo balsamica.
3. Potrite grilovacie rošty olejom
Aby ste zabránili pripečeniu zeleniny, naolejovať grilovaciu lištu je najvhodnejší spôsob.
- Stačí ponoriť kúsok papierovej utierky do oleja a pomocou klieští ju pretrieť po mriežkach, keď sú horúce.
4. Správne grilovanie zeleniny
Samozrejme nemôžeme zabudnúť na správnu teplotu na grile. Na vysokom plameni nám zelenina rýchlejšie zhorí, preto by sme si neustále mali udržiavať stredný oheň.
- Nezabúdajte, že zelenina na grile sa upečie veľmi rýchlo, preto rátajte tak o polovicu s kratším časom, ako keď ju pečiete v rúre.
5. Grilovací kôš na zeleninu
Už ste niekedy skúsili kôš na grilovanie? Pre najmenšiu zeleninu, ktorá nám môže prepadnúť cez mriežku existuje malý kovový kôš, ktorý sa položí priamo na gril a zaručí nám dokonalé prepečenie napr. karfiolu alebo aj cícera.
- Ak sa väčšia zelenina ako napr. ružičkový kel prepadá pomedzi mriežku a nemáte po ruke grilovací kôš, môžete ju nasadiť na kovové špajdle a nemusíte sa obávať, že padnú.
Zdroj: www.thekitchn.com
Čím viac má mäso tuku, tým je steak šťavnatejší. Mimo tuku, ktorý je na povrchu, je pre chuť dôležitý aj tuk vo vnútri mäsa alebo vnútrosvalový tuk, ktorý sa vyznačuje tenkými bielymi čiarami, tzv. mramorovaním. Pozrite si prehľad steakov.