MENU

Prečo sa časť sviečkovice nazýva Chateaubriand?

V súčasnosti nazývame recepty jednoducho. Podľa pridávaných surovín alebo spôsobu prípravy. Avšak v minulosti dávali receptom názvy podľa príslušných regiónov, významných miest alebo známych osobností.

Chateaubriand je kus sviečkovice, ktorá môže vážiť až cca 500g. Ako vlastne tento názov vznikol?

Éra krvavých steakov

Špeciálna časť mäsa dostala názov podľa šľachtica Françoisi-Augustovi-Reném de Chateaubriand. François - René de Chateaubriand mal titul vikomta, ako stredný šľachtický titul, bol politik, diplomat, spisovateľ a významný predstaviteľ romantizmu. Jeho diela výrazne ovplyvnili tvorbu Viktora Huga, ale taktiež európsku a severoamerickú prózu. Vo svojej rodnej zemi, Francúzsko, získal Chateaubriand väčšiu slávu ako kuchár a vynálezca nových receptov. 

Keď v roku 1822 vymyslel Chateaubriand svoj prvý recept na prípravu steaku, mal svojho protivníka, ktorý jeho prácou opovrhoval. Bol to Brillat-Savarin, legendárny gastrónom, ktorý sa považoval za najlepšieho kuchára vtedajšej. Podľa neho mal Chateaubriand vlastného kuchára, ktorý mu pripravoval všetky recepty. 

Savarin teda vyzval Chateaubrianda aby svoj recept na dvojitý steak pripravil osobne pre vtedajšieho kráľa Ľudvíka XVII, bez pomoci svojho kuchára. Šľachtic chcel pripraviť klasický steak, teda plátok hrubý cca 3 cm. Lenže nešikovne odrezal hrubsí kus ako mal. Opiekol ho z oboch strán, tak aby sa nepripiekol. Mäso ostalo v strede samozrejme krvavé. Chateaubriand to prehlásil ako úmysel a tým začal novú éru krvavých steakov. 

Názov podľa šľachtica Françoisi-Augustovi-Reném de Chateaubriand
Steak pomenovaný podľa šľachtica Françoisi-Augustovi-Reném de Chateaubriand

Kuchár Montmireil

Šľachtic Françoisi- René de Chateaubriand mal v skutočnosti svojho vlastného kuchára, ktorý mu pripravoval všetky recepty. Brilantný kuchár menom Montmireil pripravoval pre svojho pána každý recept sám. Montmireil nastúpil u šľachtica v roku 1820 a ihneď sa preslávil s používaním kombinácií rôznych druhov byliniek a korenia. Všetku slávu si v tej dobe odniesol Chateaubriand. Následne pre istotu začal Montmireil steak obaľovať tenkými plátkami mäsa, ktoré sa pripaľovalo. Montmireil bol preto vyhodený. Neskôr však vymyslel omáčku zo šalotky, bieleho vína, citrónovej šťavy, masla, estragónu a kajanského korenia, ktorým sa aj preslávil. 

Recept: Chateaubriand podľa vikomta Reném de Chateaubriand


Chateaubriand

Dvojitý steak Chateaubriand je výčnelok na konci sviečkovice, tzv. palec, ktorý je z jej hrubšieho stredu. 
Keďže sa jedná o veľký kus mäsa, musí sa vedieť dobre pripraviť a na panvici poriadne zviazať potravinárskym špagátom, aby z neho nevytekala šťava a aby sa dostatočne prepiekol.

Ďalšie články

Ďakujeme, že ste nám napísali. Kontaktovať Vás budeme v najbližšej dobe.
Zrušiť