MENU

Príprava steaku ako z reštaurácie

Chutný steak vám nemusia pripraviť len v reštaurácií. Dodoržiavaním niekoľkých krokov si viete mäso správne vybrať, pripraviť, ochutiť, opiecť a servírovať aj doma.

Kúpte najlepší kus mäsa, aký môžete

Pečenie najlepšieho steaku začína pri kúpe dobrej časti mäsa. Rozhodovať sa o tom, čo predstavuje dobrý kus mäsa závisí od toho, čo hľadáte. Chcete jemnú a mäkkú sviečkovicu, ktorú dokážete krátať aj vidličkou? Alebo mastnejšie hovädzie rebierka?

Pred pečením, čo najlepšie osušte steak

Nezáleží na tom, ako dlho budete svoj steak piecť. Ak mäso pred prípravou poriadne vysušíte jemným pritlačením kuchynských servítok, určite zaznamenáte zmenu. Následne ho nechajte na papierovej utierke aspoň 30 minút a posoľte. 

Začnite s horúcou panvicou

Ak používate sporák alebo rúru na pečenie, dozrite na to, aby vaša liatinová panvica bola dostatočne horúca ešte pred tým, ako na ňu položíte mäso. Zatiaľ čo sa mäso otepľuje na izbovú teplotu, vtedy sa najlepšie rovnomerne prepečie, panvicu a rúru zohrejte na najvyššom stupni. Vtedy sa na steaku začne proces karamelizácie, šťava zostane vo vnútri mäsa a tým sa nebude pripravovať na vlastnej pare.

Neotáčajte steak, keď nie je treba

Časté otáčanie steaku môže spôsobiť jeho vysychanie. Mäso nemusíte obracať každé dve minúty, aby bolo dostatočne prepečené. Keď začne proces karamelizácie, preklopte ho iba raz. 

Použi teplomer alebo finger test pre to najlepšie prepečenie

Na zistenie prepečenia steaku sa používa teplomer, ktorý vložíte do stredu steaku a podľa vnútornej teploty zistíte či je mäso prepečené na Blue rare (45°C), Rare (50°C), Medium rare (55°C), Medium well (65°C), Medium (55°C-60°C), Medium done (70°C). Ak nemáte teplomer, môžete použiť metódu finger test, kedy pomocou ruky a prstov zistíte, ako je steak prepečený.

Dajte svojmu steaku čas

Najlepešie je, ak svoj steak hneď neservírujete, ale počkáte 10-15 minút a necháte ho odležať prikrytý alobalom alebo bez. Je to dôležité kvôli šťavám, ktoré sa po rozrezaní zo steaku takto nevylejú. Pred podávaním ho znova ešte okoreňte a posoľte. 

Krájanie steaku

Steak krájame kolmo na svalové vlákna, aby sa dalo mäso jednoduchšie prežúvať. 


Prehľad steakov

Čím viac má mäso tuku, tým je steak šťavnatejší. Mimo tuku, ktorý je na povrchu, je pre chuť dôležitý aj tuk vo vnútri mäsa alebo vnútrosvalový tuk, ktorý sa vyznačuje tenkými bielymi čiarami, tzv. mramorovaním. Pozrite si prehľad steakov.

Ďalšie články

Ďakujeme, že ste nám napísali. Kontaktovať Vás budeme v najbližšej dobe.
Zrušiť