- Porterhouse steak nie je to isté ako T-bone. Hoci tieto dva kusy mäsa vyzerajú skoro rovnako a obidve sú z jednej časti, z roštenky a tá druhá zo sviečkovice, zo steaku T-bone dostanete viacej kostí ako mäsa. S pomenovaním Porterhouse steak sa stretnete väčšinou v USA.
- Filet mignon nemusí vôbec zrieť, pretože má taký nízky obsah tuku, že proces dozrievania nie je ani potrebný.
- Pred varením steakov ich musíme vždy nechať dostatočný čas odstáť v izbovej teplote. Osolíme ich minimálne 45 minút pred tým, ako ich dáme na gril. Soľ okolo steaku vytvorí ochranný obal, takže po upečení ostane šťavnatý.
- Pred grilovaným alebo varením steaku zistite či je gril alebo panvica dostatočne horúca. Ak áno, nemali by ste udržať ruku nad mriežkou viac ako dve sekundy. Čo sa týka tepla, hrubšie kúsky steaku vyžadujú nižšie teplo ako tie tenšie. Pri hrubšom steaku sa pri vysokej teplote sa môže stať, že sa vám povrch spáli.
- Grilovanie je najlepší spôsob prípravy steaku. Mäso si takouto prípravou zachová vo vnútri tie najlepšie chute, pretože proces ohrievania je pomalší a uhlie umožňuje mäso rovnomerne ohriať. Nikdy nepoužívajte na vyberanie mäsa vidličku. Steak vždy obracajte pomocou kliešťov. Ak sa ešte lepí na gril, tak nie je pripravený na otočenie.
- Ak steak grilujete, upečte si ho najprv na najväčšom ohni z každej strany a až potom ho presuňte zo silného ohňa na miernejší a nechajte dopiecť. Stupeň prepečenia môžete vyskúšať pomocou „finger“ testu. Týmto spôsobom zabezpečíte, že steak ostane extra šťavnatý. Po dopečení nechajte mäso odpočívať. Takýmto spôsobom si mäso taktiež ponechá svoju šťavu.
- Svetový rekord za najväčší zjedený steak vyhrala Molly Schulyer, ktorá dostala 5000$ za zjedenie 6kg steak za 6min a 48sec v roku 2014.
- Amerika je známa tým, že ľudia v nej steaky zbožňujú. Je dané, že každý američan zje v priemere 23kg steakov ročne. Napriek tomu sa nachádzajú až na štvrtom mieste za Brazíliou, Urugvajom a Argentínou, kde ľudia zjedia omnoho viac mäsa.
- Najlepší steak je z rodu Wagyu z Austrálie. Toto mäso sa pripravuje bez nadbytočného korenenia a soli a odborníci ho vyhlásili za najlepšie na svete.
- Najdrajší steak na svete je Strip steak, ktorý môže stáť až 700$. Kravy, ktoré produkujú toto mäsa sa chovajú výlučne na účely dokonalého mramorovania (spôsob, akým sa zdravé tuky ukladajú okolo svalu) a sú z plemena Wagyu.
- Najväčší steak váži 35kg a ponúka ho anglická reštaurácia. Ak dokážete toto jedlo aj s prílohou zjesť do hodiny, večeru v hodnote 120€ máte zadarmo.
Zdroj: www.utoptens.com
Prehľad steakov
Čím viac má mäso tuku, tým je steak šťavnatejší. Mimo tuku, ktorý je na povrchu, je pre chuť dôležitý aj tuk vo vnútri mäsa alebo vnútrosvalový tuk, ktorý sa vyznačuje tenkými bielymi čiarami, tzv. mramorovaním. Pozrite si prehľad steakov.