Používanie čerstvých byliniek nie je vždy jednoduché, hlavne vtedy, keď ich máte zmiešať rovno niekoľko príchutí. Po iba jednom - dvoch dňoch listy dokážu ovädnúť a bylinky stratia farbu. Vyhadzovať ich takto rýchlo do smetí je neužitočné asi tak, ako neustále kupovanie, keďže v obchodoch sú drahé. Pre tých, ktorí nemajú možnosť si bylinky zasadiť doba na balkóne alebo v záhrade sme pripravili pár rád, ako vydržia dlhšie čerstvé.
Kúpili sme zväzok čerstvej petržlenovej vňate, rozdelili sme ju na päť porcií a skladovali po celý týždeň. Každý deň sme ich skontrolovali do akej miery ostali čerstvé. Niektoré metódy sú lepšie ako iné, ale len jedna bola jasným víťazom.
V prvých dvoch metódach sme petržlenovú vňať vložili do plastového obalu s uzatváraním na zips. Jeden zväzok sme namočili a obalili do navlhčenej kuchynskej papierovej utierky a druhý do suchej. Tretí zväzok sme ponorili do zaváraninovej fľaše ako kvety, čím sme ju nechali voľne dýchať. Na štvrtý petržlen sme použili ten istý spôsob, avšak zväzok sme prikryli plastovým obalom. Piata porcia ostala v igelitovom obale, tak ako sme ju kúpili.
1. Metóda skladovania: zaváraninová fľaša s vodou a plastovým obalom na vrchu
Bodovanie: 4/10
Idea tohto typu skladovania je, že stonky vypijú vodu, ktorá udrží listy kučeravé, hydratované a svieže. Metóda sa nazýva aj “buketová metóda” podľa toho, ako si udržujeme kvety vo váze.
- Avšak tento krát nezabrala. Veľa petržlenových listov bolo zvädnutých. V skutočnosti to vyzeralo, ako keby plastové vrecko ešte podporilo vysušenie a na konci týždňa sme polku bylinky museli vyhodiť.
2. Metóda skladovania: obalenie v suchej papierovej utierke
Bodovanie: 5/10
Najpoužívanejšia metóda uskladňovania v uzatvárateľnom plastovom obale. Zámer je taký, že suchá papierová utierka absorbuje prebytočnú vlhkosť, ktorá môže byť dôvodom rýchlejšieho obvädnutia a suché prostredie rastlinku chráni pred plesňou.
- Táto metóda nebola taktiež užitočná a papierová utierka bola mokrá už na tretí deň. Bylinka bola stále zelená, ale za to listy stratili štruktúru a boli zvädnuté.
3. Metóda skladovania: nákupný obal
Bodovanie: 7/10
Petržlenovú vňať sme uschovali priamo v obale, v ktorom sme ju kúpili a vložili do chladničky. Žiadne orezávanie, umývanie, ani sušenie.
- Metóda bola prekvapivo účinná. Listy ostali navlhnuté, kučeravé a živé. Hlavný problém bol, že vrch petržlenu, ktorý bol najbližšie pri otvore obalu zoschol a zvädol. Vrecko taktiež nahromadilo dosť vlhkosti na to, aby sa pomedzi stonky urobil mazľavý povlak. Po týždni bol použiteľný skoro celé vrecko petržlenovej vňate.
4. Metóda skladovania: zaváraninová fľaša s vodou
Bodovanie: 7,5/10
- Takto uskladnenú bylinku sme vložili do chladničky, čo bolo lepšie riešenie ako keď sme ju zakryli plastovým vreckom, ale každý list, ktorý sa dotkol vody, tak zmazľavel.
5. Metóda skladovania: obalenie vo vlhkej papierovej utierke
Bodovanie: 9/10
- Po navlhčení utierky sme bylinku vložili do uzatvárateľného plastového obalu na zips. Trik je v tom, že utierku sme úplne nenamočili, čím by sme mohli spôsobiť vznik plesní. Po namočení utierky stačí prebytočnú vodu len vyžmýkať. Po týždni bylinka vyzerala rovnako ako keď sme ju kúpili.
Zdroj: www.thekitchn.com