1. Pri nákupe si mäso poriadne prezrite
Nemôžete do nákupného košíka vložiť prvé mäso, ktoré uvidíte. To by ste mohli byť pri jeho konzumácii poriadne prekvapený. V prvom rade sa pozrite na farbu mäsa – mala by mať tmavočervený odtieň. Okrem pohľadu sa treba mäsa pred kúpou aj dotknúť. Vyskúšajte jednoduchý trik – do surového mäsa jemne zatlačte prst. Ak sa ľahko vráti do pôvodného stavu, je to ten správny kúsok.
2. Skúšajte nové typy steakov
Ľudia väčšinou poznajú 3 základné typy steakov – T-Bone, Filet Mignon a Rib Eye. Vedeli ste však, že plejáda steakov je omnoho širšia? Každý z nich má nielen špecifický tvar, ale najmä chuť a spôsob prípravy. Niektoré si zapamätáte ľahko. Napríklad takú Veveričku, ktorá pochádza z hrude vedľa sviečkovice v bránicovej oblasti. Je to vlastne vrchná časť pupku. Pri takom Chateaubriand si už jazyk potrápite o čosi viac. Kompletný prehľad steakov sme pre vás pripravili tu. Nebojte sa v tomto roku experimentovať a vyskúšajte každý z nich.
3. Dbajte na kvalitu a lokálnosť
Čo myslíte, ktoré mäso je lepšie? Také, ktoré pochádza od dobytka z veľkochovu, precestovalo polku sveta a ani neviete, ako dlho vlastne leží na pulte supermarketu? Alebo také, ktoré pochádza z lokálnych slovenských fariem a jeho cesta do mäsiarstva netrvala týždne ale iba hodiny? Odpoveď je jasná. Okrem toho, že si doprajete kvalitu, prispejete aj k rozvoju slovenského poľnohospodárstva.
Dvojitý steak Chateaubriand je výčnelok na konci sviečkovice, tzv. palec, ktorý je z jej hrubšieho stredu.
Keďže sa jedná o veľký kus mäsa, musí sa vedieť dobre pripraviť a na panvici poriadne zviazať potravinárskym špagátom, aby z neho nevytekala šťava a aby sa dostatočne prepiekol.