MENU

Hovädzie mäso a vitamíny

Počas zimných mesiacov sme náchylnejší na klesajúce a stúpajúce každodenné teplotné zmeny, upršané rána, večerné fujavice. Naše telo potrebuje dvojnásobok viac živín na posilnenie obranischopnosti.

Najjednoduchším spôsobom, ako telu doprajeme dostatočné množstvo vitamínov je pomocou stravy.

Ak si nechcete pri upevňovaní imunity zaťažovať telo nadbytočnými tabletkami, stavte na prírodné zdroje. Hovädzie mäso obsahuje zinok, horčík a železo, ktoré v dostatočnom množstve bojujú proti depresií, majú pozitívny vplyv na nervovú sústavu, cievy a srdce. Ďalej obsahuje vitamíny skupiny B a E. Vitamín B prispieva k tvorbe červených krviniek a napomáha pri správnom fungovaní centrálneho nervového systému. Vitamín E zase pôsobí ako antioxidant.

Hovädzie mäso pre športovcov

Základom stravy pre športovcov je kuracie mäso, ale nemôžeme zabúdať ani na hovädzie. Proteíny, sú základnou stavebnou jednotkou pri tvorbe svalovej hmoty. Na 100g hovädzieho mäsa pokrývajú u žien polovičnú dennú dávku bielkovín a tretinu dennej dávky u mužov. Ďalšou zložkou hovädzieho mäsa je organická kyselina kreatín, ktorá urýchlene nabíja svaly a telo potrebnou energiou. Aminokyseliny taurín a karnitín obsahujú účinnú látku L-karnitín, ktorú športovci intenzívne vyhľadávajú hlavne pred športovým výkonom, v období rysovania svalov, keďže je to prírodný spaľovač tukov. Kolagén a elastín aktívne vyživujú a regenerujú pokožku.  

Hovädzie mäso na chudnutie

Ak máte vo svojom jedálničku zahrnuté aj hovädzie mäso, tak si zvoľte radšej hovädziu sviečkovicu alebo hovädzie stehno. Tieto časti sú v porovnaní s ostatnými najchudšie. Striploin, nízka roštenka obsahuje len 10% tuku. Vhodným výberom je aj kombinácia nízkej roštenky a sviečkovice, čiže T-bone, ktorá je oddelená kosťou. Ak vám nezáleží na množstvo tuku, ktorý steak obsahuje a chcete si dopriať šťavnatejší kúsok mäsa, nezabudnite si pripraviť prílohu či už s dusenej alebo čerstvej zeleniny, v kombinácií s orechmi alebo semienkami ako zdroj zdravých tukov.

Recept: Hovädzí steak s dusenou zeleninou

Taktiež je veľmi dôležité na akej strave bola krava, z ktorej máte mäso, chovaná. Štúdie dokázali, že kravy, ktoré sa voľne pasú a sú odchované na tráve obsahujú o niečo menej tuku ako tie, ktoré sú odchované na obilí. Ich mäso pozostáva z vyššieho množstva zdraviu prospešných omega-3 mastných kyselín, ktoré nám taktiež napomáhajú k zvyšovaniu imunity. Preto odporúčame kupovať mäso od lokálnych predajcov. 


Prehľad steakov

Čím viac má mäso tuku, tým je steak šťavnatejší. Mimo tuku, ktorý je na povrchu, je pre chuť dôležitý aj tuk vo vnútri mäsa alebo vnútrosvalový tuk, ktorý sa vyznačuje tenkými bielymi čiarami, tzv. mramorovaním. Pozrite si prehľad steakov.

Ďalšie články

Ďakujeme, že ste nám napísali. Kontaktovať Vás budeme v najbližšej dobe.
Zrušiť